Drzwi zewnętrzne w projekcie domu

5 Views Comment Off
Drzwi zewnętrzne w projekcie domu

Drzwi zewnętrzne w projekcie domu

Nad zakupem drzwi zewnętrznych warto się zastanowić. Nie tylko strzegą nasz dom od włamania, ale pełnią szereg innych funkcji. Są również wizytówką naszego domu. Jednak należy zadać sobie fundamentalne pytanie: Czy skrzydła drzwiowe mają otwierać się na zewnątrz czy do środka?

Jest różniąca między otwieraniem drzwi na zewnątrz i do środka. Oba rozwiązania posiadają zarówno plusy jak i minusy. Jednak na decyzję ostateczną ma wpływ miejsce, jakim dysponujemy w naszym domu.

Drzwi otwierane do środka

Potrzebna jest spora przestrzeń, aby otworzyć drzwi. Montowane są zazwyczaj w dużej sieni. Taki projekt wnętrza wymaga zaplanowania wiatrołapu. Kolejnym elementem jest tzw. okapnik, dzięki któremu do środka przez szparę pod drzwiami nie będą przedostawać się śnieg czy deszcz i należy pamiętać, aby zamontować go na zewnątrz na samym dole drzwi.

Takie rozwiązanie jest odpowiednie, gdy już przy projekcie domu zadbamy o odpowiednią ilość miejsca dla tego typu drzwi. Wadą może być otwieranie drzwi do środka ponieważ mogą zostać odpychane od ościeżnicy przez wiatr, a wichura może je nawet wyrwać, jeśli ich odpowiednio nie zabezpieczymy. Niestety taki rodzaj drzwi jest łatwiejszy do staranowania dla włamywacza, jednak z drugiej strony zawiasy są zamontowane od wewnątrz i chronią skrzydła przed podważeniem.

Do zalet niewątpliwie można zaliczyć otwieranie drzwi zwłaszcza w zimę. Nie musimy wychylać się na chłód, gdyż pozostajemy w domu. Projekty domów nie muszą przewidywać daszku nad drzwiami, bo nawet jeśli śnieg zasypie wejście, to nie utrudni nam on otwierania drzwi. Gruba wycieraczka jaką ewentualnie położymy przed drzwiami, też nie będzie stanowiła żadnej przeszkody przy ich otwieraniu.

Drzwi zewnętrzne w projekcie domu

Drzwi otwierane na zewnątrz

Za drzwiami od wewnątrz nie potrzebujemy ani dużej sieni, ani wiatrołapu, gdyż nie potrzebne jest miejsce na manewrowanie drzwiami. Co pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń użytkową według naszego uznania. Warto zauważyć, że wiatr będzie dopychał skrzydło do ościeżnicy, co będzie stanowiło dodatkową ochronę wnętrza od chłodu.

Otwierając drzwi wychylamy się na zewnątrz i dlatego przydatny będzie podest, który ułatwi nimi ruch. Natomiast włamywacz nie staranuje tych drzwi, lecz zawiasy drzwiowe, które zamontowane są na zewnątrz mogą być przez niego podważone. Gruba wycieraczka może utrudniać ruch drzwi otwieranych na zewnątrz. Niezbędny będzie daszek nad wejściem, aby śnieg nie zasypał miejsca po którym przesuwamy skrzydło drzwiowe.

Wpływ na wybór drzwi zewnętrznych niewątpliwie ma wnętrze domu jednorodzinnego oraz to w jakie elementy dodatkowe zechcemy wyposażyć drzwi.

Drzwi zewnętrzne w projekcie domu
1 vote, 5.00 avg. rating (90% score)

About the author

Related Articles

Archiwa